Nr 5 2007
Sid13a

Foto: © Tibor Barany, Nikon D200. Text: Tibor Barany.

Ordförande Mao måste ha sagt att rött är den enda vägen.
Alla Beijings bilister kör därför mot rött. Att korsa gator i är bland det farligaste man kan göra i Kina. Trots dessa storstadsdjungelfaror har jag återvänt utan att ett hårstrå kröktes på mitt kala huvud.

Grand Hotel Beijing ligger vägg i vägg med Förbjudna stadens murar. Här skall du bo, om du vill vara i händelsernas centrum. Till väster, är ingången till Förbjudna Staden, där muskulösa marmorlejon vaktar ledaren. Ett annat måste är att uppleva olika kinesiska delikatesser.
Till höger har jag avbildat den beryktade sjögurkan. Smaken går inte att beskriva, för det smakar ingenting. Konsistensen är hal som en ål och klibbig som en manet.
Denna delikates går endast att äta om man har fått äkta kinesiskt brännvin (som smakar fotogen).
Hoppas att jag inte har skrämt er, men Peking är kontrasternas stad.

I Peking Tower finns CHANCAN CLUB och här kan du köpa den nyaste PORSCHE´n. Bilparken är en av de modernaste.
Varje dag tillkommer 10.000-tals nya bilar.
Och alla försöker att köra mot RÖTT.

Kinas största varumärke är basketspelaren Yao Ming. Du kan möta honom som en 5 våningar hög staty på Wangfujing Dajiegatan.
Här hittar man allt. En liten genuin China-town, nattmarknaden, stora varuhus. Stadsbilden ändras kontinu- erligt. Det rivs och byggs hela tiden.

T-banesystemet är bekvämt, snabbt och billigt, bara 3 SEK per resa. Taxi är nästan lika billigt om man är flera.
Överlevnadstips i storstadsdjungeln:
ha alltid en adresslapp med hotellets namn på kinesiska. Visa den till föraren.I
I två fall hjälpte inte det heller, då taxiföraren var analfabet...

S.E.S är målet för de flesta som reser till KINA,
dvs. Shopping-Eating-Seeing. Följ med på nästa sida...