Total ombyggnad från sunkigt 50-
tal till handplockat 2011. Sid 4 .
<<< Till Innehåll

Foto : Frontface.se  Nikon P7000 och D7000..

På bilderna till vänster kan du se hur Antonio först gör hela väggens struktur i själva murbrukets färg.

Därefter lägger han på ett lager av stenkulören, varefter han "borstar" fram de för varje vägg helt unika stenformerna, så att de matchar hela väggens storlek och identitet i förhållande till vad som för övrigt skall finnas på plats.

Man måste även tänka på att lämna plats för det komman-de golvets tjocklek, speciellt till en spalt under "sten-pelarna" runt öppningen mot köket, där golvplan-korna skall skjutas in ett par centimeter för att inga glipor skall uppstå.
Själva "stenbalkarna" runt öppningen, fortsätter naturligtvis runt öppningens vägg och karm, så att den ser äkta ut även från kökssidan.

Slutligen tvingade vi Antonio att signera konstverket, eftersom det här inte är ett slentrianarbete utan det krävs både inspi-
ration och känsla för att få rätt resultat.
-Gracias, Antonio!
 
<<< Till Innehåll Reportaget fortsätter på nästa sida